Profil firmy na TikToku – czy warto go prowadzić?

Profil firmy na TikToku – czy warto go prowadzić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie TikTok zawojował świat social mediów. To obecnie najpopularniejsza platforma na świecie, ale czy warto założyć na niej profil dla swojej firmy? Jakie są tego plusy i minusy? Przekonajmy się!

O TikToku w kilku słowach

Wszystko zaczęło się od portalu Musical.ly, gdzie użytkownicy publikowali krótkie filmiki, na których ruszali ustami do piosenek (tzw. lip sync). Później platforma została wykupiona przez TikToka i jak szybko się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Ludzie pokochali kilkusekundowe materiały wideo z codziennego życia czy też z różnego rodzaju wyzwaniami muzycznymi i tanecznymi. Świadczy o tym liczba aktywnych użytkowników – całkiem niedawno przekroczyła ona milion. 

Aktualnie swoją wersję TikToka wprowadziły Instagram (Reels) i YouTube (Shorts). Co ciekawe, z tego typu funkcji nie korzystają jedynie przeciętni Kowalscy, ale także influencerzy, firmy i organizacje. Oto kilka powodów, dla których warto pójść ich śladem.

Organiczne zasięgi

Na TikToku dość łatwo jest się wybić. Wiąże się to z rozbudowanym i dobrze rozwiniętym systemem rekomendacji. Machine learning przewiduje, jakie treści spodobają się każdemu użytkownikowi, wykorzystuje do tego wcześniej polubione filmy, preferencje językowe czy pozostawione komentarze. Jeśli więc Twoja firma zajmuje się sprzedażą akcesoriów do ćwiczeń, jest duże prawdopodobieństwo, że przygotowane przez Ciebie materiały pokażą się osobie, która obserwuje dużo profili z kategorii fitness i ogląda domowe workouty.

W przypadku małych funduszy na reklamę organiczne zdobywanie obserwatorów (którzy później mogą stać się klientami) to bardzo dobry pomysł.

Tworzenie społeczności

Ze względu na wcześniej wspomniany algorytm materiały na TikToku docierają do bardzo różnych osób. Dzięki temu możesz poszerzyć swoją bazę odbiorców o takich użytkowników, z którymi wcześniej nie miałeś/miałaś żadnej styczności. Generacja Z? Rodzice z małymi dziećmi? Właściciele czworonogów? Nie przegap okazji do zyskania nowych klientów.

Poza tym TikTok stanowi świetny sposób na nawiązanie bliższej relacji ze społecznością. Możesz pokazać użytkownikom życie firmy zza kulis, odpowiadać na komentarze w formie wideo i podążać za trendami. Daj się polubić.

Budowanie marki

Jednym z największych sukcesów działań marketingowych jest to, że ludzie zapamiętują Twoją markę. Pomoże w tym zadbanie o różne kanały w social mediach, także o TikToka. Spójne komunikaty i projektowanie ciekawych kampanii sprawi, że łatwiej będzie skojarzyć Cię w przyszłości.

  • Działaj według strategii. Spontaniczne akcje mogą sprawdzić się raz czy dwa, jednak dobrze jest móc je później zmierzyć i mieć punkt odniesienia.
  • Unikaj nachalnych, typowych reklam – postaw na kreatywność. Stwórz ciekawy program, nawiąż współpracę ze znanym influencerem i generalnie unikaj zlewania się z tłumem.
  • Korzystaj z graficznych wyróżników, pamiętaj o spójności oprawy graficznej oraz o adekwatnej estetyce.
  • Analizuj konkurencję.

A jakie są minusy?

Przede wszystkim czas. Wymyślenie, nagranie i zmontowanie filmu na TikToka wbrew pozorom może być całkiem czasochłonne. Dodatkowo dość łatwo stać się ofiarą ataku hejterów czy trolli, a brak możliwości dodania długiego opisu utrudnia komunikację.

Jeśli jednak masz dobry pomysł i czujesz, że chcesz spróbować – na pewno będzie z tego więcej korzyści niż strat.

Zdj. główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie wykorzystać zewnętrzne kampanie reklamowe z użyciem flag – praktyczne wskazówki i przykłady
Jak skutecznie wykorzystać zewnętrzne kampanie reklamowe z użyciem flag – praktyczne wskazówki i przykłady
Odkryj skuteczne metody wykorzystania zewnętrznych kampanii reklamowych poprzez wykorzystanie flag. Dowiedz się, jak praktycznie je wykorzystać i jakie rezultaty przyniosły konkretne przykłady.
Jak korzystać z e-podpisu?
Jak korzystać z e-podpisu?
E-podpis, czyli elektroniczny podpis, to innowacyjne rozwiązanie umożliwiające składanie prawnie wiążących podpisów elektronicznych. Dzięki e-podpisowi możesz w pełni legalnie podpisywać dokumenty elektroniczne, bez konieczności drukowania, skanowania czy wysyłania papierowych kopii.
Zawieszki na alkohol weselny: Dodaj osobisty akcent do swojego przyjęcia!
Zawieszki na alkohol weselny: Dodaj osobisty akcent do swojego przyjęcia!
Zawieszki na alkohol weselny: Dodaj osobisty akcent do swojego przyjęcia i zaskocz swoich gości!
Ostatnie wpisy