Jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet?

Jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet?

Marka osobista
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja zawodowa kobiet jest lepsza niż kilka lat temu. Nadal jednak są miejsca, w których dochodzi do dyskryminacji ze względu na płeć. Zobacz, jak wyglądają badania sytuacji na rynku pracy.

Grupa pracuj.pl postanowiła przeprowadzić badania „Polacy w środowisku pracy”. W raporcie nie zabrakło pozycji, które dotyczą kobiet. Wśród ankietowanych, aż 61% uważa, że sytuacja przedstawicielek płci pięknej jest lepsza niż 10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że kobiety są traktowani na równo z mężczyznami. 42% respondentek nie uważa, że mają równe szanse zawodowe w porównaniu do przedstawicieli płci przeciwnej. Te wyniki skomentowała Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Grupie Pracuj:

Wyniki badań Pracuj.pl pokazują, że wiele kobiet wciąż ma poczucie nierówności na rynku pracy. Tylko 1/3 naszych respondentek uważa, że szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy są równe. Mężczyźni znacznie częściej postrzegają je w ten sposób. Połowa respondentów zadeklarowała, że obie płcie mają w życiu zawodowym takie same szanse. Kiedy schodzimy na poziom bardziej szczegółowy, kobiety i mężczyźni są bardziej zgodni. Około 60% respondentów i respondentek uważa, że bez względu na płeć są tak samo traktowani przez przełożonych i mają takie same szanse na awanse czy podwyżki. Jest jednak 40-procentowa grupa badanych, którzy i które dostrzegają nierówności w swoich miejscach pracy.

Jako jedną z propozycji, które mogą rozwiązać problem nierówności płciowych, podaje się parytety. Podejście do tej propozycji jest różne, wśród wielu badanych budzi kontrowersje, twierdzi dr Monika Sońta, ekspertka Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym na Akademii Leona Koźmińskiego:

Regularne raporty dotyczące parytetów i wzrostu różnorodności w organizacjach przygotowuje choćby np. Deloitte. Pokazują one, że obecność kobiet w zarządach wpływa pozytywnie na wyniki finansowe firmy oraz na wzrost poziomu innowacyjności w organizacji. Dodając to tego często wdrażany przez menedżerki styl zarządzania oparty na zaufaniu można dostrzec, że włączanie pań w podejmowanie decyzji biznesowych oraz zapraszanie ich do projektowania kolejnych działań w „nowej normalności” jest korzystne dla firm.

Źródło: materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skuteczne oznaczenia cenowe mogą zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie
Jak skuteczne oznaczenia cenowe mogą zwiększyć sprzedaż w Twoim sklepie
Odkryj, jak dobrze zaprojektowane i przemyślane oznaczenia cenowe mogą przyciągnąć więcej klientów i zwiększyć Twoje przychody. Poradnik dla właścicieli sklepów zdeterminowanych, aby ich biznes wyniósł na nowy poziom.
Jak tworzyć angażujący content na Twoim fanpage?
Jak tworzyć angażujący content na Twoim fanpage?
W tym artykule przedstawiamy kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć treści, które przyciągną uwagę użytkowników i zbudują silną społeczność online wokół Twojej marki.
Jak wybrać odpowiednie studio do wynajęcia na sesję zdjęciową?
Jak wybrać odpowiednie studio do wynajęcia na sesję zdjęciową?
Szukasz doskonałego atelier do przeprowadzenia sesji zdjęciowej? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i jakie są najistotniejsze cechy idealnego studia fotograficznego!
Ostatnie wpisy