Jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet?

Jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet?

Marka osobista
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sytuacja zawodowa kobiet jest lepsza niż kilka lat temu. Nadal jednak są miejsca, w których dochodzi do dyskryminacji ze względu na płeć. Zobacz, jak wyglądają badania sytuacji na rynku pracy.

Grupa pracuj.pl postanowiła przeprowadzić badania „Polacy w środowisku pracy”. W raporcie nie zabrakło pozycji, które dotyczą kobiet. Wśród ankietowanych, aż 61% uważa, że sytuacja przedstawicielek płci pięknej jest lepsza niż 10 lat temu. Nie oznacza to jednak, że kobiety są traktowani na równo z mężczyznami. 42% respondentek nie uważa, że mają równe szanse zawodowe w porównaniu do przedstawicieli płci przeciwnej. Te wyniki skomentowała Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów w Grupie Pracuj:

Wyniki badań Pracuj.pl pokazują, że wiele kobiet wciąż ma poczucie nierówności na rynku pracy. Tylko 1/3 naszych respondentek uważa, że szanse kobiet i mężczyzn na rynku pracy są równe. Mężczyźni znacznie częściej postrzegają je w ten sposób. Połowa respondentów zadeklarowała, że obie płcie mają w życiu zawodowym takie same szanse. Kiedy schodzimy na poziom bardziej szczegółowy, kobiety i mężczyźni są bardziej zgodni. Około 60% respondentów i respondentek uważa, że bez względu na płeć są tak samo traktowani przez przełożonych i mają takie same szanse na awanse czy podwyżki. Jest jednak 40-procentowa grupa badanych, którzy i które dostrzegają nierówności w swoich miejscach pracy.

Jako jedną z propozycji, które mogą rozwiązać problem nierówności płciowych, podaje się parytety. Podejście do tej propozycji jest różne, wśród wielu badanych budzi kontrowersje, twierdzi dr Monika Sońta, ekspertka Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym na Akademii Leona Koźmińskiego:

Regularne raporty dotyczące parytetów i wzrostu różnorodności w organizacjach przygotowuje choćby np. Deloitte. Pokazują one, że obecność kobiet w zarządach wpływa pozytywnie na wyniki finansowe firmy oraz na wzrost poziomu innowacyjności w organizacji. Dodając to tego często wdrażany przez menedżerki styl zarządzania oparty na zaufaniu można dostrzec, że włączanie pań w podejmowanie decyzji biznesowych oraz zapraszanie ich do projektowania kolejnych działań w „nowej normalności” jest korzystne dla firm.

Źródło: materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik, jak wybrać idealną folię do druku transferowego dla Twojego projektu
Poradnik, jak wybrać idealną folię do druku transferowego dla Twojego projektu
Odkryj, jak idealnie dopasować folię transferową do swojego projektu druku. Poznaj różne typy folii, ich właściwości oraz kryteria wyboru idealnej.
Jak animacje mogą zwiększyć świadomość Twojej marki?
Jak animacje mogą zwiększyć świadomość Twojej marki?
Zrozumieć, jak animacja może być potężnym narzędziem w budowaniu świadomości Twojej marki. Dowiedz się, dlaczego animacje są kluczem do skutecznej strategii marketingowej.
Tworzenie efektywnej strategii promocji za pomocą druku wielkoformatowego
Tworzenie efektywnej strategii promocji za pomocą druku wielkoformatowego
Poznaj silę druku wielkoformatowego w efektywnym marketingu. Odkryj, jak tworzyć skuteczne strategie promocyjne uwzględniające tę technikę.
Ostatnie wpisy