Przegląd energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania

Przegląd energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ceny ropy, gazu i prądu drastycznie wzrastają. Jest to szczególnie odczuwalne dla domowego budżetu w okresie zimowym. To wtedy ponad połowa zużycia energii w gospodarstwie domowym jest związana z ogrzewaniem.

Żeby zmniejszyć koszty, dobrze jest się dowiedzieć, jakie są skuteczne sposoby na ograniczenie poboru energii przez urządzenia, dzięki którym można ocieplać pomieszczenia. Przedstawiamy nasz przegląd energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania!

Dlaczego warto poznać najtańsze systemy ogrzewania?

Nie wiemy jeszcze, jak mroźna będzie zima, czy kryzys energetyczny doprowadzi do rzeczywistych niedoborów lub nawet przerw w dostawach energii. Można za to określić jedną rzecz: dobranie odpowiedniego systemu ogrzewania pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Warto zacząć od podstaw. Nawet proste rzeczy mogą pomóc w prawidłowym ogrzewaniu: opuszczenie żaluzji, uszczelnienie okien, izolowanie kaloryferów, wietrzenie pomieszczeń czy stosowanie systemów kontroli pracy urządzeń ogrzewających. Warto też poznać najbardziej energooszczędne rozwiązania w zakresie ocieplania.

Geotermalne pompy ciepła – podstawowe informacje

Do energooszczędnych rozwiązań z pewnością można zaliczyć geotermalne pompy ciepła. Instalacje wykorzystują odnawialne ciepło w ziemi do produkcji skutecznego, wydajnego ogrzewania.

Niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania jest to, że koszty geotermalnych pomp ciepła spadły, a co więcej – ustabilizowały się. Czyni je to jeszcze lepszym wyborem dla konsumentów.

Jak działają geotermalne pompy ciepła?

System geotermalny jest również nazywany gruntową pompą ciepła. Zbiera on ciepło ze słońca, które jest przechowywane w ziemi lub wodzie, i utrzymuje stosunkowo stałą temperaturę przez cały rok.

Czynnik chłodniczy w pompie skrapla to ciepło, zapewniając wystarczającą ilość do ogrzewania domów, kiedy przychodzą zimne pory roku. Średnia cena gruntowej pompy ciepła wynosi 45 tys. zł netto.

Co sprawia, że geotermalne pompy ciepła są oszczędne?

Podobnie jak wszystkie pompy ciepła system źródeł gruntowych zbiera ciepło, które już istnieje. Do działania nie wymaga paliw kopalnych ani elektrycznego ciepła oporowego, jak w przypadku ogrzewania pomieszczeń. Z tego powodu ten system można określać jako energooszczędny.

Standardowe systemy pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła wciąż pozostają najbardziej przystępne cenowo i najbardziej popularne, pomimo tego, że rynek nie rośnie dla tej odmiany tak szybko, jak dla innych.

Standardowe pompy ciepła cyrkulują czynnik chłodniczy pomiędzy jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Jednostką wewnętrzną jest zazwyczaj centrala wentylacyjna, ale można również zastosować piec gazowy. W zimie ciepło jest gromadzone na zewnątrz i oddawane do wewnątrz. Latem zachodzi odwrotna sytuacja. Koszt zakupu samego urządzenia to ok. 8–9 tys. zł, a wraz z instalacją – 30–45 tys. zł.

Panele grzewcze na podczerwień

To stosunkowa nowa, ale efektywna technologia. Działa dzięki przekształceniu energii elektrycznej w ciepło promieniujące. Podczerwień jest częścią spektrum elektromagnetycznego.

To naukowe określenie należy rozumieć jako fale ciepła, podobne w odczuwaniu jak promienie słońca czy fale dobiegające z gorących kafli starego, domowego pieca.

Ogrzewanie na podczerwień generuje koszty miesięczne na poziomie ok. 3–5 zł na metr kwadratowy. Oznacza to, że za ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych za miesiąc trzeba będzie zapłacić ok. 150–250 zł.

Zdj. główne: Ben McLeod/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie wykorzystać zewnętrzne kampanie reklamowe z użyciem flag – praktyczne wskazówki i przykłady
Jak skutecznie wykorzystać zewnętrzne kampanie reklamowe z użyciem flag – praktyczne wskazówki i przykłady
Odkryj skuteczne metody wykorzystania zewnętrznych kampanii reklamowych poprzez wykorzystanie flag. Dowiedz się, jak praktycznie je wykorzystać i jakie rezultaty przyniosły konkretne przykłady.
Tworzenie unikalnej tożsamości w świecie reklamy i druku
Tworzenie unikalnej tożsamości w świecie reklamy i druku
Odkryj, jak tworzyć rozpoznawalną i unikalną tożsamość marki w konkurencyjnym świecie reklamy i druku. Dowiedz się, jak strategia i kreatywność mogą przekształcić Twoją markę.
Rozwój druku cyfrowego a możliwości reklamy – nowe technologie na horyzoncie
Rozwój druku cyfrowego a możliwości reklamy – nowe technologie na horyzoncie
Artykuł omawia perspektywy dla reklamy dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w druku cyfrowym, podkreślając innowacyjne technologie zbliżające się w branży.
Ostatnie wpisy